Saradnja škole sa privredom grada

U okviru saradnje naše škole sa privredom grada, u utorak, 09.12. vlasnik livnice ''Metalurg'', gdin Milovan Stanković, posetio je časove fizike.

 Oba odeljenja Prirodno-matematičkog smera, 4-tog razreda, imala su prilike da vide primenu fizike u proizvodnji.

Zapravo, učenici su prisustvovali prikazu rada, ručnog spektrofotometra (proizvođač je NITON korporacija). Uređaj radi u oblasti rendgenskog zračenja ( niskog intenziteta) i omogućava analizu sastava legura obojenih metala, sa velikom tačnošću. Rezultati se vide odmah, na ekranu aparata; a mogu se, odgovarajućim programom, dobiti i u štampanom obliku, kao tabela i kao dijagram.

NITON korporacija obezbeđuje slične uređaje koje NASA koristi, trenutno na Marsu, za analize uzoraka tla.

Ovo je samo početak, jer je već postignuta saglasnost da i druge gradske firme omoguće da učenici Gimnazije vide proces proizvodnje i primenu fizike u njoj  ''na licu mesta''. Reč je o sledećim preduzećima: LEONI, ČIP i GAMA KONSALTING.

Moguće je da naši đaci ostvare i neke istraživačke projekte u cilju unapređivanja ove saradnje.